top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDaniela Polačková

Tradiční čínská medicína - mé důvody pro studium

V roce 2021 jsem začala studovat obor Diagnostik TČM. Studium jsem měla v plánu asi sedm let, čekala jsem, až bude správný čas…


👍🏼 Čínská medicína předně není žádná alternativní záležitost. Je tady totiž už tisíce let! První zmínky o ní se datují okolo 3000 let př.n.l. Receptury, postupy a doporučení se používají stále stejné a jsou tedy ověřené celou dobu její historie a na nespočtu lidí.


👍🏼 TČM uvažuje a léčí v souvislostech. Tedy vše souvisí se vším a člověk je součástí svého okolního světa, kterým je také ovlivňován.


👍🏼 Staří Číňané vždy řešili příčinu nemoci, v čínské medicíně hledáme disharmonii, nedostatečnost, oslabení určitého orgánu, škodlivinu, která vstoupila do těla atp. Projevy nemoci jsou nám vodítkem.


👍🏼 Je to navíc medicína holistická - pracuje na všech úrovních a léčba nejenže vyžaduje přímou účast pacienta, změnu jeho náhledu, přístupu a životního stylu, stravování, ale i myšlení a nakládání se svou životní energií (pane doktore, dejte mi na to tabletky…takto to nechodí).


👍🏼 Léčba samotná má minimum nebo žádné nežádoucí účinky - nemalé významné plus.


👍🏼 Kvituji také výhradně individuální přístup, stěžejní součástí diagnostiky je rozhovor s pacientem, který popisuje jak vnímá svůj stav, co se v jeho životě změnilo, co ho trápí na úrovni vztahů a životních podmínek. Nechci opomenout ani to, ze TČM přihlíží ke konstituci pacienta, opravdu nenutí člověka drobného a hubeného nabírat za každou cenu svalovou hmotu a i například pohybová aktivita je doporučena podle schopností, naturelu a konstituci.


Jak to celé souvisí s mou prací duly? Proč Vám to sem píšu? Čínská medicína umí velmi efektivně a cíleně řešit i ženské potíže. Ať už jde o menstruaci, neplodnost nebo dokonce endometriózu. Umí také připravit tělo ženy na porod nebo významně ovlivnit rekonvalescenci po porodu. A je toho mnohem víc :-)


Tak co? Těšíte se na příspěvky ze světa čínské medicíny? Já moc, u každého zase objevím nové informace a souvislosti, to mě na TČM baví nejvíc :-)

11 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page